Szkolenia i warsztaty

Ponieważ nie wyobrażamy sobie pracy wolontariusza bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego, dbamy o samorozwój. Organizujemy i bierzemy udział w różnych szkoleniach, uczestnictwo w których jest warunkiem zostania wolontariuszem i pracy na Dziecięcym Oddziale Onkologicznym Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera poznańskiego Uniwersytetu Medycznego

Dotychczas braliśmy udział w warsztatach:

 • Oddziaływanie terapeutyczne literatury w paradygmacie kognitywnym oraz założenia metody bajkoterapii
  poprowadzonym 6 marca 2010 r. przez dr Marię Molicką, która jest psychologiem od lat pracującym z dziećmi i młodzieżą, członkinią Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia oraz autorką wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu psychologii dziecka. Podczas wykładu inaugurującego projekt "Bajkowe Spotkania" poznaliśmy metodę terapii bajką od strony teoretycznej.
 • Wprowadzenie do onkologii dziecięcej
  spotkanie (6 marca 2010 r.) z lekarzem medycyny Olgą Zając–Spychałą pozwoliło nam przyjrzeć się nowotworom z medycznego punktu widzenia.
 • Emisja głosu
  warsztaty poprowadzone 12 marca 2010 r. przez p. Aleksandrę Jastek, absolwentkę Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu, koncertującą w kraju i zagranicą (Niemcy, Włochy) wykonując zarówno dzieła kantatowo – oratoryjne, jak i recitale solowe. W 2008 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Pani Aleksandra uczyła nas prawidłowego wydobywania głosu oraz głośnej i wyraźnej dykcji.
 • Emisja głosu
  dodatkowy warsztat z tej tematyki dla osób zainteresowanych poprowadziła 18 marca 2010 r. p. pedagog i logopeda Karolina Schaefer–Kopaszewska.
 • Wprowadzenie do psychoonkologii dziecięcej: Dziecko i młodzież z chorobą nowotworową na oddziale onkologicznym
  13 marca 2010 r. z Warszawy przyjechała do nas p. psycholog Anna Nykiel, absolwentka Psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmująca się przez długi czas psychoonkologią dziecięcą, dzięki czemu mogła podzielić się z nami swoim doświadczeniem.
 • Wolontariusz jako osoba wspierająca: warsztaty kontaktu z pacjentem, kontaku i rozmowy z rodzicem
  w ramach naszego projektu nawiązaliśmy współpracę z Fundacją "Dr Clown", a 13 marca 2010 r. spotkała się z nami mgr psycholog Ewa Zagawa (pełnomocnik Oddziału Poznań Fundacji), aby nauczyć nas praktycznego podejścia do małego pacjenta i jego rodzica.
 • Bajkosnucie. Tworzenie bajek, opowiadań i stosowanie metody bajkoterapii
  dzięki psychologowi mgr Katarzynie Popek mogliśmy zabawić się w prawdziwych bajarzy, ale także oddać refleksjom związanym z chorobą nowotworową i śmiercią. Spotkania odbywały się 10, 12 i 26 marca 2010 r.
 • Zarządzanie projektem: "Co by tu zrobić, żeby coś zrobić?"
  praktycznie–projektowo mogliśmy do sprawy podejść 13 i 16 marca 2010 r. dzięki pani psycholog mgr Aleksandrze Bujacz.
 • Aktorstwo
  p. Magdalena Płaneta spotkała się z nami 19, 23, 24 i 25 marca 2010 r., aby nauczyć nas tajników sztuki aktorskiej i poczucia własnego ciała. Pani Magdalena jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, współpracuje, jako aktorka, reżyser i instruktor teatralny, z ośrodkiem i teatrem "Stacja Szamocin" mieszczącym się na opuszczonym dworcu kolejowym w Szamocinie. Prowadzi zajęcia w studium aktorskim Regionalnego Ośrodka Edukacyjnego w Poznaniu, a od 2006 roku pracuje, także w Poznaniu, na rzecz osób z niepełnosprawnościami metodą teatroterapii.
 • Analiza bajki: Baśniowość jako sposób widzenia świata
  20 marca 2010 r. spotkaliśmy się na trzygodzinnym warsztacie z analizy bajki, aby przyjrzeć się jej od strony językowej. Bajki analizował z nami dr Krzysztof Koc (z Pracowni Innowacji Dydaktycznych Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu).
 • Choroba onkologiczna widziana oczyma kapłana
  spotkanie 20 marca 2010 r. z ks. Maciejem Dudziakiem, kapelanem szpitalnym, pozwoliło nam przyjrzeć się chorobie terminalnej z trochę innej niż dotychczas strony.